Obec Hevlín
Obec Hevlín se nachází na Znojemsku (Jihomoravský kraj) pouhé 2 km od hraničního přechodu s Rakouskem (Hevlín/Laa an der Thaya). První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1282, ve které se píše o hevlínském kostele. Svůj název získal Hevlín z německého slova Höflein (dvoreček). Traduje se totiž, že oblast kolem Hevlína bývala na jaře pod vodou. Protože zde byla úrodná půda, stavěli si rolníci dočasné chatrče, které je měly v průběhu roku chránit před nepříznivým počasím; odtud název dvoreček. Od té doby dochází k regulaci koryta řeky Dyje, která je neodmyslitelně spjata s místním životem. Vodní živel však také několikrát udeřil v nedávných letech a ukázal svoji nezkrotnou sílu. Povodně zasáhly Hevlín v letech 2002 a 2006. Od roku 2014 je řeka Dyje splavná ze Znojma přes Hevlín až do Nových Mlýnů. Máte-li zájem strávit klidnou dovolenou „na vodě“, Dyje je proto vhodná celoročně a to i pro úplné začátečníky.
Hevlín prošel rekonstrukcí a jeho náměstí je nádherně zrenovované. Nové chodníky, udržovaná veřejná zeleň, fontána s příjemným posezením a Pirátovo veřejně přístupné hřiště pro děti to vše zcela změnilo ráz obce.
Hevlín má více než 1400 obyvatel. Najdete zde mateřskou i základní školu, které jsou spádové i pro jiné okolní obce. Mateřskou školku navštěvuje ve dvou třídách více než 50 dětí a základní školu (1. – 9. ročník) navštěvuje přes 130 žáků. Školka i škola jsou velmi oblíbené. Však se také paní učitelky a páni učitelé snaží, aby vytvořili klidné, bezpečné a při tom rodinné zázemí pro všechny děti a školáky. Můžeme tak říci, že plní důležitou společenskou, vzdělávací i výchovnou funkci na jedničku.
Služby, obchody a restaurace v Hevlíně
Ubytování v Hevlíně
Historické a kulturní památky
Obec Hevlín se může pochlubit také svými památkami. K vidění je u nás kostel Nanebevzetí Panny Marie, románský sloup přes řeku Dyji, boží muka na cestě do Dyjákovic nebo kaplička za železničním přejezdem. Můžeme se pochlubit několika sochami – sv. Rochus, sv. Panna Marie, sv. Jan Nepomucký a sv. Pilippus Norius. Za zmínku také stojí zbytky československého pohraničního opevnění (bunkry) kolem Hevlína a Dyjákovic.
Přírodní památka a rybaření
Ve směru na Dyjákovice se nachází Přírodní památka Hevlínské jezero, které na ploše přesahující 9 ha poskytuje domov mnoha živočičšným a rostlinným druhům. Památka je zařazena do seznamu Evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. O kousek dále ve směru Hrušovany, Hrabětice a Jevišovku se rozprostírá Přírodní památka Trávní dvůr.
Sportování
Sportovci mohou navštívit tenisové kurty v Hevlíně, mohou sjet řeku Dyji nebo vyrazit po udržovaných cyklostezkách a inline trase v regionu Hrušovanska a Dolního Rakouska.
Místní zajímavosti
Kolem obce Hevlín se nachází největší a nejkvalitnější ložisko cihlářské hlíny v České republice. Cihelna Heluz je na kraji obce ve směru na Hrušovany nad Jevišovkou.
Mnoho řidičů, kteří jedou po silnici mezi Hevlínem a Laa an der Thaya, si pokládá otázku, proč je na jinak rovné silnici najednou „prohlubeň“? Při záplavách musela být silnice přerušena, aby nebránila odtoku přílivové vlny. I když od té doby byla vytvořena skupina protipovodňových opatření, tato prohlubeň zde již zůstala.
Do Hevlína vede sice železniční trať, žádný vlak zde ale neuvidíte. Na místní jednokolejce, jejíž historie sahá až do roku 1870 a která spojovala Vídeň s Brnem, byla k 1. červenci 2010 zastavena veškerá osobní doprava. Regionální spojení tak zajišťují autobusy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Místní však na lokálku stále vzpomínají. Více než stoletá nádražní budova se dokonce stala kulturní památkou.