Obec Hevlín

Obec Hevlín se nachází na Znojemsku (Jihomoravský kraj) pouhé 2 km od hraničního přechodu s Rakouskem (Hevlín/Laa an der Thaya). První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1282, ve které se píše o hevlínském kostele. Svůj název získal Hevlín z německého slova Höflein (dvoreček). Traduje se totiž, že oblast kolem Hevlína bývala na jaře pod vodou. Protože zde byla úrodná půda, stavěli si rolníci dočasné chatrče, které je měly v průběhu roku chránit před nepříznivým počasím; odtud název dvoreček. Od té doby dochází k regulaci koryta řeky Dyje, která je neodmyslitelně spjata s místním životem. Vodní živel však také několikrát udeřil v nedávných letech a ukázal svoji nezkrotnou sílu. Povodně zasáhly Hevlín v letech 2002 a 2006. Od roku 2014 je řeka Dyje splavná ze Znojma přes Hevlín až do Nových Mlýnů. Máte-li zájem strávit klidnou dovolenou „na vodě“, Dyje je proto vhodná celoročně a to i pro úplné začátečníky.

Hevlín prošel rekonstrukcí a jeho náměstí je nádherně zrenovované. Nové chodníky, udržovaná veřejná zeleň, fontána s příjemným posezením a Pirátovo veřejně přístupné hřiště pro děti to vše zcela změnilo ráz obce.

Náměstí v Hevlíně: Posezení u fontány

Náměstí v Hevlíně: Posezení u fontány

Náměstí Hevlín: Směrem k Pirátskému hřišti

Náměstí Hevlín: Směrem k Pirátskému hřišti

Náměstí Hevlín: Pirátské hřiště

Náměstí Hevlín: Pirátské hřiště

Hevlín má více než 1400 obyvatel. Najdete zde mateřskou i základní školu, které jsou spádové i pro jiné okolní obce. Mateřskou školku navštěvuje ve dvou třídách více než 50 dětí a základní školu (1. – 9. ročník) navštěvuje přes 130 žáků. Školka i škola jsou velmi oblíbené. Však se také paní učitelky a páni učitelé snaží, aby vytvořili klidné, bezpečné a při tom rodinné zázemí pro všechny děti a školáky. Můžeme tak říci, že plní důležitou společenskou, vzdělávací i výchovnou funkci na jedničku.

Služby, obchody a restaurace v Hevlíně

Náměstí je ve středu obce, kde je i zastávka autobusů, obchody s potravinami i místní restaurace. V bývalém pohraničním pásmu můžete navštívit Laa Bomba Shopping center, kde mimo restaurace, dětského hřiště a několika obchodů najdete také lékárnu. Přímo v obci Hevlín najdete také Čerpací stanici PHM Semerád, která je hned u příjezdu od Hrušovan nad Jevišovkou. Málo kdo ví, že tato čerpací stanice byla takovým styčným bodem v době povodní a sloužila ke shromažďování a občerstvení záchranných složek a místních bojovníků s vodním živlem. Nyní ale plní své základní funkci – čerpací stanice PHM. Řidiči zde mohou nakoupit mimo vybavení pro motoristy hlavně natural 95 a motorovou naftu za nízké ceny. Protože v obci hlavně o víkendu mají obchody zkrácenou provozní dobu, je hojně využívána zákazníky na nákup občerstvení, cigaret, vína, květin a dalších běžných domácích a školních potřeb. Můžete tak bez obav překvapit svoji drahou polovičku při pobytu v Hevlíně lahví vína nebo květinou či bonboniérou. Během roku zde můžete nakoupit i zmrzlinu, což je v létě vítaným doplňkem stravy a občerstvením nejen pro děti.

Ubytování v Hevlíně

Pokud se Vám líbí náše obec, která leží kousek od hraničního přechodu s Rakouskem, neváhejte se ubytovat v Penzionu Semerád. Penzion nabízí 12 dvoulůžkových, 2 třílůžkové a 2 čtyřlůžkové pokoje s vlastní koupelnou a WC. K dispozici Vám jsou i 2 apartmány (dvoulůžkový s přistýlkou a třílůžkový) s kuchyňskou linkou a přístupem na balkon. Pro pořádání Vašich akcí (školení, konference, oslavy) Vám nabízí dvě společenské místnosti. Každá má kapacitu více než 30 osob. WIFI je v celém areálu. Na zahradě je pro Vás připraveno posezení s grilem.

Historické a kulturní památky

Obec Hevlín se může pochlubit také svými památkami. K vidění je u nás kostel Nanebevzetí Panny Marie, románský sloup přes řeku Dyji, boží muka na cestě do Dyjákovic nebo kaplička za železničním přejezdem. Můžeme se pochlubit několika sochami –  sv. Rochus, sv. Panna Marie, sv. Jan Nepomucký a sv. Pilippus Norius. Za zmínku také stojí zbytky československého pohraničního opevnění (bunkry) kolem Hevlína a Dyjákovic.

Kostel

Kostel

Hevlínské náměstí v zimě

Hevlínské náměstí v zimě

Přeshraniční informační centrum

Přeshraniční informační centrum

Přírodní památka a rybaření

Ve směru na Dyjákovice se nachází Přírodní památka Hevlínské jezero, které na ploše přesahující 9 ha poskytuje domov mnoha živočičšným a rostlinným druhům. Památka je zařazena do seznamu Evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. O kousek dále ve směru Hrušovany, Hrabětice a Jevišovku se rozprostírá Přírodní památka Trávní dvůr.

V obci Hevlín najdete několik rybníků a rybařit můžete také na Dyji, která protéká jen malý kousek za cedulí ukončující obec směrem k rakouským hranicím. Ryby tu jsou. Však se zde také každoročně pořádají rybářské závody. Potěšíme i děti, protože u rybníka, který je mezi Penzionem Semerád a Čerpací stanicí Semerád, mohou nakrmit labutě i kačeny.
Hevlínský rybník

Hevlínský rybník

Hevlínský rybník: Labutě a kačeny

Hevlínský rybník: Labutě a kačeny

Sportování

Sportovci mohou navštívit tenisové kurty v Hevlíně, mohou sjet řeku Dyji nebo vyrazit po udržovaných cyklostezkách a inline trase v regionu Hrušovanska a Dolního Rakouska.

Odpočinkové místo u cyklostezky

Odpočinkové místo u cyklostezky

Cyklostezky Hrušovansko a Dolní Rakousko

Cyklostezky Hrušovansko a Dolní Rakousko

Posed na sledování ptáků

Posed na sledování ptáků u cyklostezky

Místní zajímavosti

Kolem obce Hevlín se nachází největší a nejkvalitnější ložisko cihlářské hlíny v České republice. Cihelna Heluz je na kraji obce ve směru na Hrušovany nad Jevišovkou.

Mnoho řidičů, kteří jedou po silnici mezi Hevlínem a Laa an der Thaya, si pokládá otázku, proč je na jinak rovné silnici najednou „prohlubeň“? Při záplavách musela být silnice přerušena, aby nebránila odtoku přílivové vlny. I když od té doby byla vytvořena skupina protipovodňových opatření, tato prohlubeň zde již zůstala.

Do Hevlína vede sice železniční trať, žádný vlak zde ale neuvidíte. Na místní jednokolejce, jejíž historie sahá až do roku 1870 a která spojovala Vídeň s Brnem, byla k 1. červenci 2010 zastavena veškerá osobní doprava. Regionální spojení tak zajišťují autobusy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Místní však na lokálku stále vzpomínají. Více než stoletá nádražní budova se dokonce stala kulturní památkou.

Nádražní budova

Nádražní budova