Sjíždění řeky Dyje

Řeka Dyje byla pro vodáky dlouho zapomenutou řekou, protože se jednalo o pečlivě střežený prostor zejména pak v oblasti Hevlína a Laa an der Thaya (Rakousko). Po roce 1989 došlo ke zvýšení zájmu o Dyji, který však omezoval fakt, že několik set metrů protéká jen po rakouské části. Tento problém byl vyřešen vstupem do Schengenského prostoru, a tak Vám již nic nebrání vyrazit ze Znojma přes Hevlín až k vodní nádrži Nové Mlýny a odtud do Lednice, Břeclavi až k soutoku s řekou Moravou. Řeka protéká krajinou plnou luk, vinic a polí a přirozeně zde vznikaly i meandry (zákruty řek způsobené erozí).

Důvody proč sjet řeku Dyji:

  1. Krásná příroda se dochovala až do dnešních dní díky tomu, že Dyje tvořila přirozenou hranici mezi oběma státy, a proto byla velmi střežena. Sice můžete namítat, že krásná krajina je u všech našich českých a moravských řek, ale Dyje je plně splavná až od roku 2014. Skrývá tak svoje dosud neobjevená tajemství… Zde si můžete prohlédnout fotografie Vladimíra Hejtmánka i s jeho příběhem.
  2. Neprojíždí tu obrovské davy vodáků a je tu klid bez nepříjemně řvoucích opilých vodáků. Vy si tak můžete nerušeně vychutnat řeku a okolní přírodní úkazy. No prostě skutečná romantika! Platí to zejména v části Krhovice – Hevlín. Za Krhovicemi totiž začíná přírodní rezervace Meandry Dyje. Můžete si tak vychutnat klídek mimo civilizaci. Příběh Davida Hainalla s fotografiemi naleznete tady.
  3. Když budete mít štěstí, potkáte se s bobrem a nebo alespoň zahlédnete jeho vodní díla. Ve Slupi můžete navštívit Vodní mlýn, který je národní kulturní památkou. Bylo by škoda nechat si tuto renesanční stavbu se čtyřmi funkčními koly ujít.
  4. Velká výhoda je i skutečnost, že je Dyje sjízdná celoročně. Zázemí pro vodáky sice zatím není vybudováno v takovém rozsahu, jako je tomu např. na Vltavě a nebo Sázavě, ale plujete-li po doporučených etapách, potom Vám nebude chybět nic významného ani na Dyji.

Doporučené etapy: Kde sjíždět vodu na Dyji?

Znojmo – Hevlín – Novomlýnské nádrže

1. den – Etapa ze Znojma (Centrum Vodárna) do tábořiště v Krhovicích měří 15 km a jsou na ní 4 jezy – Loucký, Hlaďák, Na Hrázi, Tasovický. Tato etapa je vhodná i pro začátečníky (tedy i děti).
2. den – Etapa z tábořiště v Krhovicích do tábořiště v Hrádku měří 11 km a je bez jezů (více informací o tábořištích). Část trasy prochází přírodní rezervací Meandry Dyje.

3. den – Etapa z tábořiště v Hrádku až k mostu v Hevlíně měří také 11 km a řeka se příjemně line a kroutí. Pokud jste již po třech dnech jízdy vyčerpáni, můžete zde vrátit lodě. Většinou s sebou vlastní lodě nevozíme, takže není nic jednoduššího než si je půjčit. Ve Znojmě si můžete půjčit lodě a rafty vč. vybavení např. u Půjčovny lodí Dyje již od cca 200 Kč/den. Ubytovat se můžete v Penzionu Semerád v Hevlíně a odtud se druhý den vrátit autobusem nebo auty domů. Pokud už budete v Hevlíně a budete mít více času, můžete vyrazit do Termálních lázní v Laa an der Thaya, které jsou jen 4 km od penzionu.

4. – 5. den – Etapa z Hevlína do Pasohlávek k Novomlýnským nádržím měří 22 km. Odměnou Vám na konci cesty (teda pokud už nebudete mít vody plné zuby :-)) může být návštěva Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, kde můžete začít s regenerací.

Sjíždění řeky Dyje

Sjíždění řeky Dyje

Nové Mlýny – Břeclav  – Hohenau

U Novomlýnských nádrží samozřejmě Dyje nekončí. Z Nových Mlýnů můžete pokračovat až do Břeclavi nebo ještě mnohem dále třeba až do Dunaje (více na mapách Seznam.cz). Fotografie s příběhem z této části Dyje naleznete např. v článku Jana Hoceka.

1. den – Etapa vede z Nových Mlýnů do Lednice, kde můžete navštívit např. lednický zámek, skleníky a  Minaret a měří asi 10 km.
2. den – Etapa pokračuje z Lednice do Břeclavi, kde můžete navštívit např. Janův Hrad (Janohrad) a měří 12 km.
3. den – Etapa z Břeclavi do rakouského Hohenau je dlouhá 25 km a udává se, že se dá sjet za cca 6-9 hodin. Po cestě můžete navštívit např. zámeček Pohansko a doplout až k soutoku Dyje s řekou Moravou. Po Moravě se pak doplavíte až do Hohenau an der March.

Poplujete-li po této trase, můžete si lodě půjčit např. v Půjčovně Dyje za cca 200 Kč vč. vybavení.

Pokud Vám navržené etapy nebudou vyhovovat, můžete si s půjčovnami lodí domluvit individuální nalodění i vylodění.

Takže, vodáci: „Ahoooooj“ :-)!!

Těšíme se na Vás v Penzionu Semerád v Hevlíně.

PS. Nezapomeňte se, prosím, v tomto vodním ráji chovat šetrně k přírodě, ať nám dlouho vydrží. Děkujeme.