Laa an der Thaya

Rakouské město Laa an der Thaya (Láva nad Dyjí) se nachází na severu spolkové země Niederösterreich (Dolní Rakousko) v historické a vinařské oblasti Weinviertel. Z Hevlína je k němu opravdu jen kousek; asi 2 km. Svoji oblibu si Laa získalo díky termálním lázním Therme laa, ale nejsou to jen ony, které přitahují zájem turistů.

Památky a muzea

Laa najdeme řadu historických památek. Jako příklad lze uvést Náměstí (Stadtplatz), které stejně jako Stará radnice (Altes Rathaus) pochází ze 13. století. Nová radnice (Rathaus) byla vybudována v roce 1899 k 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Bürgerspital, ve kterém se každoročně pořádají hudební koncerty a představení, pochází již ze 17. století.

Mimo to můžete v Laa navštívit muzea. Těšit se můžete na cca 90 vozů, na kterých uvidíte jejích vývoj od roku 1710 v Muzeu kočárů, můžete navštívit Vlastivědné muzeum jižní Morava – Podyjí, a zájemci o pivovarnictví mohou navštívit pivovar a muzeum piva, kde se dozví hodně informací o vývoji pivovarnictví v Laa an der Thaya.

Zajímavosti

Laa samozřejmě nabízí i novodobé zajímavosti. Věděli jste například, že i když název města nese označení an der Thaya, Dyje tudy ve skutečnosti vůbec neprotéká? Prochází zde ale Dyjsko – Mlýnský náhon (Thayamühlbach-Kanal). Jedná se o více než 30 km dlouhé vodní dílo, které začíná u obce Krhovice a končí právě za městem Laa. Náhon patří mezi nejstarší na Moravě a jeho současná podoba je datována do první poloviny devatenáctého století.

Přes Laa vedla od roku 1870 železniční trať z Brna do Vídně s odbočkou do Znojma. Po druhé světové válce však došlo přerušení trati a na její historii se již nenavázalo. Doprava se na trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína v roce 2010 úplně zastavila.

Cyklostezky

Městem prochází cyklistické stezky Brno-Vídeň, Ahoj sousede (Hallo Nachbar) a řada místních regionálních a tématických cyklostezek po Dolním Rakousku.

Cyklostezka Laa

Cyklostezka v Laa an der Thaya

Ubytování v Laa an der Thaya a v okolí

Přijedete-li do Dolního Rakouska na delší dobu, budete na konci dne jistě hledat nějaké příjemné ubytování. Jen 5 km od Therme Laa můžete využít náš Penzion Semerád. Vede k nám cyklostezka, jede k nám i autobus a pohodlně u nás zaparkujete nejen kola a auta, ale i Vaše kočárky.