Emin zámek v Šanově

Edvard Khuen Belasim nechal postavit zámek v neobarokním stylu pro svoji manželku Emanuelu Khuen-Belassy. Tím získal Emin zámek, původně Emin Dvůr, Emín nebo Emmahof, své jméno. Je zajímavé, že stavba byla postavena na svojí dobu poměrně rychle, neboť výstavba započala v dubnu 1882 a již na podzim byl hotov. Na výzdobu interiéru byl také vybrán, tehdy mladý a ještě neznámý, český secesní malíř Alfons Mucha. Bohužel se tehdejší ucelená výzdoba nedochovala, protože v roce 1948 vypukl na zámku požár a původní interiér byl zničen. Jedním z mála pozůstatků jeho tvorby je veřejnosti přístupné mytologické ztvárnění Zefír a Nymfa.

Mimo Alfonse Muchy na zámku působil i historik a profesor umění ve Vídni Max Dvořák, který zde v roce 1921 zemřel. Pochován je stejně jako hraběnka Emanuela v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Od roku 1945, kdy byl zámek na základě Benešových dekretů zestátněn, slouží pro sociální účely. Dříve v něm byl např. domov důchodců. Nyní v něm sídlí Úsek sociální péče Emin zámek p.o. se sídlem na adrese Šanov 275, Hrušovany nad Jevišovkou. Zámek  je celoročně dostupný (je nutné se nahlásit na ošetřovně). Každoročně jsou v červnu pořádány dny otevřených dveří a v listopadu Tradiční společenský ples.

Emin zámek

Emin zámek

Jak se dostat do Emina zámku?

Jedete-li vlakem, vystupte na zastávce Hrušovany nad Jevišovkou a odtud je to asi 3 km po značené cestě.
Autem nebo autobusem je to nejlepší od obce Pravice, odkud je to po značené cestě necelé 2 km.
Na kole, v kočárku nebo pěšky se dá k Emině zámku dostat i po cyklostezce pojmenované po Alfonsi Muchovi – Muchova nebo Po rovince podél řeky Jevišovky. Emin zámek se nachází asi 5 km od Hrušovan nad Jevišovkou a kolem něj je malebná příroda.

Zaujala Vás historie Emina zámku? Více informací můžete nalézt např. v bakalářské práci Terezy Hradecké.